کینگ‌کنگ (فیلم ۲۰۰۵)

از دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن
پرش به: ناوبری، جستجو
'''کینگ کنگ'''
Kingkongbig1.jpg

کینگ کنگ

کارگردان پیتر جکسون
تهیه‌کننده جن بلنکین
کارولاین کانینگام
فران والش
پیتر جکسون
نویسنده داستان:
ماریان سی کوپر
ادگار والاس
نمایشنامه:
پیتر جکسون
فران والش
فلیپا بوینز
بازیگران نئومی واتس
جک بلک
آدرین برادی
اندی سرکیس
موسیقی جیمز نیوتن هاوارد
فیلمبرداری اندرو لسین
تدوین جیم سلکریک
توزیع‌کننده سینمای آمریکا و ویدئو/دی وی دی جهانی
یونیورسال پیکچرز
سبک اکشن، فانتزی
اکران دسامبر ٢٠٠٥
مدت ١٨٨ دقیقه
زبان انگلیسی
بودجه ٢٠٧ میلیون دلار


صفحه در وبگاه IMDb


کینگ کنگ فیلمی است محصول سال ٢٠٠٥ که بازسازی فیلم کینگ کنگ سال ١٩٩٣ است که ماجرای گوریل غول پیکری است به نام کنگ. فیلم به کارگردانی توسط پیتر جکسون، به تهیّه کننده گی پیتر جکسون و فران والش و به نویسندگی پیتر جکسون، فران والش و فلیپا بوینز تهبه شد.

بودجه فیلم در ابتدا ١٠٠ میلیون دلار بود ولی بعدا به ٢٠٧ میلیون دلار افزایش یافت. فیلم در ١٤ دسامبر ٢٠٠٥ اکران شد و در روز گشایش فیلم ٥٠ میلیون دلار فروش کرد. با فروش بالای ٥٠٠ میلیون دلار در سراسر جهان و ١٠٠ میلیون دلار فروش DVD فیلم، سود بسیاری را عاید سازندگان اش کرد. انتقاد های مثبت فراوان در مورد فیلم، یکی از بهترین فیلم های سال ٢٠٠٥ شد. همچنین انتقاد های فراوان در مورد مدت زمان فیلم(٣ ساعت و ٨ دقیقه) داده شد.

فیلم از آکادمی اسکار، جوایز بهترین جلوه های تصویر، بهترین تلفیق صدا و بهترین ویرایش صدا را دریافت کرد.

داستان فیلم

آن، بازیگر تئاترهای آواز است که بتازگی بیکار شده است . از سوی ديگر يک فیلمساز به اسم کارل که بشدت از سوی طلب کاران اش تحت فشار است تصمیم می گیرد يک فیلم پرفروش بسازد . او که برای ساختن این فیلم به يک بازیگر زن نياز دارد بطور اتفاقی با آن آشنا می شود و در حالی که تحت تعقیب طلب کاران و پلیس است به همراه سایر عوامل فیلم از جمله نویسنده فیلم نامه که جک نام دارد با يک کشتی عازم سفری دریائی می شوند . آن و جک در طول مسیر بهم علاقمند می شوند .

کشتی نهایتا به جزیره جمجمه می رسد و آنها پس از ورود به جزیره توسط بومیان آنجا اسیر می شوند . بومیان قصد دارند آن را در مقابل خدایشان که يک گوریل 8 متری به اسم کنگ است قربانی کنند اما کنگ زمانی که اين دختر زيبا را می بیند مانع از این کار می شود و حتی او را از چنگال چند دایناسور وی- رکس نیز نجات می دهد و تدریجاً رابطه ای عاطفی بين آن دو شکل می گيرد.

از سوی دیگر گروهی از افراد کشتی به دنبال آن می روند تا او را نجات دهند. ابتدا گروه در میان گله از دایناسور های گیاه خور که توسط تعدادی دایناسور گوشتخوار مورد حمله واقع شده اند گیر می افتند و عده ای را از دست می دهند. سپس کنگ به آنها حمله کرده و بسیاری را که به دره ای پر از حشرات بزرگ و خونخوار می اندازد که یاعث مرگ بسیاری از افراد می شود. جک به سختی آن را نجات می دهد و کینگ کنگ او را تعقیب می کند ولی کارل کینگ کنگ را که در نزدیکی دریا است را بی هوش می کند.

کارل تصمیم می گيرد کنگ را برای انجام نمایش به شهر نیویورک ببرد و بدین ترتیب پول زیادی به جیب بزند. اما کنگ در همان شب اول اقامت در نیویورک شهر را به هم ریخته و پس از پيدا کردن آن به همراه او به بالای آسمانخراش امپایر استيت می رود. به زودی هواپیما ها از راه می رسند و به او در بالای آسمانخراش حمله می کنند. سرانجام کنگ از آسمانخراش به زیر می افتد و سیل خبرنگار ها از راه می رسند.

در پایان کارل در میان مردم و رو به جسد کنگ می گوید: " این هواپیما ها نبودند که او را کشتند، زیبایی بود که جانور را کشت."


منبع

ویکی پدیای انگلیسی

Noia 64 apps wp.png این نوشتار ناقص است. با گسترش آن به دانش‌نامه کمک کنید.