لونا لاوگود

از دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن
پرش به: ناوبری، جستجو
شخصیت هری پاتر
لونا لاوگود
Luna.jpg

ایوانا لینچ در نقش لونا لاوگود


رنگ مو بلوند
جنسیت مونث
رنگ چشم آبی
گروه راونکلاو
چوب دستی نامعلوم
پاترونوس نامعلوم
نژاد خون خالص یا دورگه
طرفدار ارتش دامبلدور
معرفی هری پاتر و محفل ققنوس
نقش‌آفرینی از ایوانا لینچ


لونا لاوگود یا Luna Lovegood یکی از شخصیت‌های داستانی مجموعه هری پاتر نوشتهٔ جی. کی. رولینگ است. این شخصیت اولین بار در کتاب پنجم هری پاتر، هری پاتر و محفل ققنوس ظاهر شد.


لونا لاوگود، دختر زنوفیلیوس لاوگود، سردبیر مجلهٔ طفره زن، یکی از عجیب و غریب‌ترین مجلات دنیای جادوگری است. او یکی از دانش آموزان مدرسه جادوگری هاگوارتز، یکی از دانش‌آموزان خوابگاه راونکلاو است که بعدا به ارتش دامبلدور می‌پیوندد و یک سال از هری، رون و هرماینی کوچکتر است.

هری پاتر و محفل ققنوس

لونا لاوگود اولین بار در همین کتاب ظاهر می‌شود. (گرچه در هری پاتر و جام آتش به او و خانواده‌اش اشاره‌ای گذرا می‌شود.) لونا دختری زیبا، با موهای طلایی بلند و آشفته، با نگاهی رویایی توصیف شده‌است که همواره افکار عجیب و غریبی در سر دارد، گوشواره‌هایی تربچه شکل به گوش می‌اندازد و گردنبندی ساخته شده از چوب پنبه بطری «نوشیدنی کره‌ای» به گردن می‌اندازد و به تماشای اسنورکک شاخ چروکیده علاقه دارد. لونا نیز مانند هری، قادر به دیدن تسترال‌ها است. لونا در مدرسه دختری تنها و گوشه‌گیر است که دوستان اندکی دارد، ولی همین دوستان اندک را به شدت قدر می‌داند و پا به پای آنها مراحل سختی را پشت سر می‌گذارد. لونا لاوگود بعنوان یکی از اعضای ارتش دامبلدور، در پایان کتاب پنجم به همراه هری، رون، هرماینی، جینی ویزلی و نویل لانگ‌باتم به وزارت سحر و جادو رفته و با مرگخواران می‌جنگد.

هری پاتر و شاهزاده دو رگه

در کتاب ششم، لونا بواسطهٔ حضور قبلی‌اش در ارتش دامبلدور و حضوری که در وزارتخانه داشته‌است، به شهرت رسیده‌است. هری در جشن کریسمس، برای شرکت در مهمانی پروفسور هوراس اسلاگهورن از او دعوت می‌کند و لونا هم دعوت او را پذیرفته و به ظاهری که نسبت به همیشه، اندکی معمولی‌تر است به همراه او در مهمانی شرکت می‌کند. لونا در طی یکی از مسابقات کوئیدیچ، بعنوان گزارشگر انجام وظیفه می‌کند و در مقابل، بجای گزارش کردن بازی، به تشریح شکل ابرها، توضیح خصوصیات عجیب و غریب در مورد بازیکنان و غیره می‌پردازد. در زمان حملهٔ مرگخواران به هاگوارتز، لونا به همراه نویل لانگ‌باتم تنها افرادی از ارتش دامبلدور هستند که نسبت به درخواست کمک هری عکس العمل نشان داده و به دفاع از مدرسه می‌پردازند.

هری پاتر و مقدسات مرگ

در هری پاتر و مقدسات مرگ، لونا اولین بار به همراه پدرش در جشن عروسی بیل ویزلی و فلور دلاکور ظاهر می‌شود. او هری را، حتی با وجود اینکه بواسطهٔ معجون تغییر شکل تغییر قیافه داده‌است می‌شناسد. بعدا او برای گذراندن سال ششم تحصیل خود به هاگوارتز می‌رود و در آنجا به همراه جینی ویزلی و نویل لانگ‌باتم، دست به خرابکاری در رژیم جدید سوروس اسنیپ می‌زند. این سه نفر سعی می‌کنند شمشیر گودریک گریفیندور را از دفتر مدیر بدزدند که موفق نشده و تنبیه می‌شوند. در طی مراسم کریسمس همان سال، مرگخواران لونا را دزدیده و از او بعنوان تهدید استفاده می‌کنند تا پدرش دیگر در مجلهٔ خود، به طرفدارای از هری پاتر نپردازد. زنوفیلیوس لاوگود سعی می‌کند با تحویل دادن هری پاتر به مرگخواران دخترش را نجات دهد که موفق نمی‌شود.

بعدا هری، هنگامی که در زیرزمین خانهٔ لوسیوس مالفوی زندانی می‌شود، در آنجا با لونا و اولیواندر چوبدستی ساز روبرو شده و آنها را فراری می‌دهد. هنگامی که هری به دنبال شی متعلق به گروه راونکلاو به هاگوارتز باز می‌گردد، لونا به او کمک می‌کند تا به سالن عمومی خوابگاه راونکلاو وارد شود و هنگامی که حضور آنها توسط مرگخواری به نام آلکتو کارو که حالا یکی از معلمین مدرسه‌است کشف می‌شود، او را گیج کرده و به فرار هری کمک می‌کند. او در نبرد هاگوارتز شرکت کرده و با شجاعت می‌جنگند؛ لونا به همراه هرماینی و جینی با بلاتریکس لسترنج می‌جنگد تا اینکه مالی ویزلی از راه رسیده و هر سه نفر را کنار می‌زند تا خودش با مرگخوار مبارزه کند. در پایان نبرد، لونا یکی از اولین نفراتی است که به هری تبریک گفته و بعدا در میان جشن و شادی، حواس بقیه را پرت می‌کند تا هری زیر شنل نامریی از میان افرادی که برای جشن گرفتن جمع شده‌اند گذشته و برای استراحت به جای خلوتی برود.

زندگی پس از پایان کتاب

رولینگ در مصاحبه‌ای پس از انتشار «هری پاتر و مقدسات مرگ» اشاره می‌کند که لونا پس از پایان تحصیلات، تبدیل به یک «طبیعت شناس» می‌شود و گونه‌های بسیاری از موجودات جادویی را کشف کرده و عاقبت به این نتیجه می‌رسد که اسنورکک شاخ چروکیده واقعا وجود خارجی ندارد. رولینگ از طریق وب‌سایت خود اعلام کرد که لونا بعدا با رالف، یک طبیعت شناس و نوهٔ نیوت اسکمندر ازدواج می‌کند.