فولکلور

از دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن
پرش به: ناوبری، جستجو

فولکلور یا فرهنگ عامه (به انگلیسی: Folklore) را می‌توان مجموعه‌ای شامل افسانه‌ها، داستان‌ها، موسیقی، رقص، تاریخ شفاهی، ضرب‌المثل‌ها، هزلیات، باورهای عامه، رسوم دانست.فولکلور از دو کلمه انگلیسی فولک به معنی توده و لور به معنی دانش تشکیل شده است[۱].

فولکلور را بیشتر در بررسی توده‌های عامی مردم می‌جوید معمولا در میان اقوام قدیمی بحز قبایل وحشی نمونه‌هایی از فولکلور یافت می‌شود[۲].واژه فولکلور را برای اولین بار ویلیام تامس عتیقه‌شناس انگلیسی در مقاله‌ای که موضوع آن بحث درباره‌ی دانش عامیانه و آداب و رسوم سنتی بود بیان داشت[۳].این اصطلاح از نیم قرن پیش نیز در ایران و ادبیات آن راه یافته‌است و به‌تدریج این اصطلاح به‌معنی دانش عامیانه و دانستنی‌های توده‌ی مردم رواج یافت و «فرهنگ عامه»، «فرهنگ عامیانه»، «فرهنگ توده» و «فرهنگ مردم» نامیده شد[۴].

فولکلور در ایران

ایران به لحاظ قدمت تاریخی دارای تنوع آداب و رسوم و عقاید است و به همین لحاط دارای فولکلر غنی است.در ایران افسانه‌سرایی و قصه‌گویی از سنن دیرباز ایرانیان محسوب می‌شود.

شواهد افسانه‌ها و اساطیر ایران از زمان زرتشت و صدها سال قبل از او در اوستا منعکس است. سوای آثار مکتوب، هزاران قصه و افسانه و داستان بطور شفاهی و دهان به دهان در دهات و شهرها و کوهپایه‌های این مرز و بوم رایج بود که یا در قهوه خانه‌ها و یا شبها در خانه‌ها نقل می‌شد و شاید تا بیست سال بیش در هر خانواده لااقل یک نفر که بهتر قصه بگوید و ده‌ها داستان بداند وجود داشت و زندگی و آداب و رسوم ما رنگ غنی و خاص فولکلوریک خود را دارا بود[۵].

منبع

  1. فولکلور (فارسی). وب‌گاه دهخدا (در تاریخ ‏۲ شهریور ۱۳۸۷).
  2. هویت ملی در سایه فولکلور (فارسی). وب‌گاه باشگاه اندیشه (در تاریخ ‏۲ شهریور ۱۳۸۷). بازدید در تاریخ شهریور ۱۳۸۷.
  3. Georges, Robert A., Michael Owens Jones, «Folkloristics: An Introduction,» Indiana University Press, ۱۹۹۵.
  4. فولکلور (فارسی). وب‌گاه آفتاب (در تاریخ ‏۲ شهریور ۱۳۸۷). بازدید در تاریخ شهریور ۱۳۸۷.
  5. روح الامینی، محمود، مبانی انسان شناسی گرد شهر با چراغ صفحه ۲۶۶
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «فولکلور»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامه‌ی آزاد. (بازیابی در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۸).