سوپرمن

از دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن
پرش به: ناوبری، جستجو
سوپرمن
تصویری از سوپرمن
روی جلد کمیک ۲۰۵ سوپرمن، طراحی شده توسط جیم لی
ناشر
خالق جو شوستر و جری سیگل
اولین حضور
Action Comics #۱
هویت پنهان
کلارک کنت
توانایی خاص
سرعت، مقاومت، هوش، دیدن درون یا پشت اجسام، لیزر، پرواز، شنوایی قوی
لباس
رنگ قرمز وآبی، علامتی به شکل s روی سینه
دنیای محل زندگی
کریپتون، زمین
وفادار به
نژاد
انسان، شهروند کریپتون
شغل
روزنامه نگار
بستگان
سوپر گرل
وضعیت
زنده

سوپرمن یا Superman ابرقهرمان دیسی کمیکز و شخصیتی مشهور در فرهنگ آمریکایی است، که توسط جو شوستر و جری سیگل در سال ۱۹۳۲ ساخته شده و به شرکت دی‌سی فروخته شد. در سال ۱۹۳۸ این شخصیت برای اولین بار در شماره نخست کمیک Action Comics ظاهر شد. از آن زمان سوپرمن در سریال‌های رادیویی، برنامه‌های تلویزونی، فیلم‌ها، کمیک‌های روزنامه‌ای و بازی‌های ویدئویی بسیاری حضور داشته‌است. موفقیّت این داستان‌ها، باعث شد که سوپر تاثیر قابل توجهی در ایجاد و محبوبیت ژانر ابرقهرمانی داشته باشد. سوپرمن لباسی آبی و قرمز همراه با شنل قرمز به تن دارد و روی سینه‌ش سپری به شکل S دارد.

سوپرمن در حقیقت نوزادی بود که توسط پدر و مادرش، از سیاره دور دست کریپتون، به کره زمین فرستاده می‌شود؛ زیرا قرار بود که کریپتون، به زودی منهدم گردد. موشک روی کره زمین فرود می‌آید و در آنجا، دو کشاورز ساده او را پیدا می‌کنند و از آنجا که فرزندی نداشتند، نوزاد درون موشک را به فرزندی قبول کرده و او را «کلارک» می‌نامند.

گذشته

سوپرمن از آخرین نسل مردم در حال مرگ سیاره کریپتون است. نام کریپتونی او کال-ال است. پدرش جور-ال دانشمند بزرگی بود و علایم هشدار دهنده‌ای را مشاهده کرد که نشان می‌داد سرنوشت سیاره آنها ویرانی است. انجمنی نتیجه کشفیات او را شنید. اما به آن اهمیتی نداد و قدغن کردند که او در این باره با کس دیگری صحبت کند. جور-ال با ایمان به این که خانواده‌اش در خطر است شروع به ساختن موشکی کرد که او، همسرش لارا و پسرش را از کریپتون دور کند. اما خیلی دیر شده بود.

جور-ال تنها یک مدل کوچک از موشک ساخته بود. موقعی که مصیبت فرود آمد، لارا تصمیم گرفت تا کنار جور-ال بماند تا به بچه‌شان فرصت بهتری برای زنده ماندن بدهند. لارا و جور-ال بچه شان را به داخل موشک گذاشتند و او را به سمت زمین روانه کردند. او روی زمین فرود آمد و جان و مارتا کنت در نزدیکی شهر اسمال‌ویل او را پیدا کردند.

هنگامی که کال-ال جوان که به وسیله والدین زمینی اش کلارک نامیده می‌شد بزرگ شد، نیروهای جالبش را در سرعت، قدرت و آسیب ناپذیری و در نهایت پرواز کشف کرد. این در اسمال‌ویل و با خانواده کنت بود که کلارک بسیاری از درس‌های زندگی‌اش را آموخت و مرد خوب و درستکاری شد که بسیاری او را امروزه به آن می‌شناسند. بعد از این که فارغ التحصیل شد، به دانشگاه متروپولیس رفت و در روزنامه نگاری متخصص شد. در نهایت در نشریه دیلی پلنت به عنوان گزارشگر شغلی گرفت.

سوپرمن در میان مردم متروپلیس، شخصیت یک خبرنگار را به خودر می‌گرفت. یک عینک طبی هم به چشم می‌گذاشت، تا شناخته نشود. او می‌توانست، در یک چشم به هم زدن، تغییر لباس دهد. سوپرمن قادر بود به سادگی، بالای ساختمان‌های خیلی بلند رفته و از روی آن‌ها بپرد. سوپرمن می‌توانست ساختمان‌های محکم را درهم بکوبد، با چشمش فولاد را بشکافد، با یک نعره ده مرد را به خاک افکند و با یک اشاره قطاری با سرعت زیاد را، حرکت باز دارد.

در دیلی پلنت بود که کلارک برای اولین بار جامه سوپرمن را به تن کرد و دانشگاه متروپولیس را چند بار نجات داد. او همچنین با همکار گزارشگرش “لوییس لین” دیدار کرد و دچار درگیری عاشقانه با او شد.

یکی از تاریک‌ترین دوره‌های زندگی سوپرمن موقعی بود که با فرد شرور غیر قابل توقفیبه نام روزنابودی روبرو شد. نبرد روزها به طول انجامید. اما موقعی که گردوغبار فرو نشست، هم قهرمان و هم فرد شرور کشته شده بودند. سوپرمن مرده بود.

بعداً مشخص شد که سوپرمن نمرده و دوباره بدون قدرت‌هایش ظاهر شده. او در نهایت آنها را دوباره به دست آورد و به لوییس که بعداً با او ازدواج کرد پیوست.


تاریخچه انتشار

اولین حضور سوپرمن در شماره اول کمیک Action Comics

سوپرمن توسط داستان نویسی به نام «جری سیگل» و طراحی به اسم «جوشوستر» خلق شد. آن‌ها در شهر اوهایو، از ایالت کلیولند آمریکا به دنیا آمدند و در دوره نوجوانی، به فکر خلق سوپرمن افتادند. اما هنگامی که این دوهنرمند جوان، سعی کردند تا در سال ۱۹۳۳ ایده خود را به سندیکای روزنامه‌ای آمریکا بفروشند، مورد بی‌اعتنایی قرار گرفتند. زیرا ناشران فکر می‌کردند که هیچ خواننده‌ای نمی‌تواند، قهرمانی را با چنین نیروهای فوق بشری‌ باور کند، حتی اگر از سیاره دیگری آمده باشد. آن‌ها به هر روزنامه‌ای که می‌رفتند، با تحقیر سردبیر روبه رو می‌شدند تا جایی که حتی یک بار جوشوستر از فرط ناراحتی، طراحی‌های سوپرمن خود را پاره کرد.

آن‌ها نا امید نشدند و پس از ۶ سال، به شهر نیویورک رفتند و در آنجا با شخصی به نام مکس گینز (پدرویلیام گینز، ناشر فقید مجلات فکاهی MAD) دیدار کردند. «مکس» ناشر شرکت انتشاراتیAll American Comics بود که بخشی از غول کمیک استریپی آن دوران، یعنی شرکت دی‌سی محسوب می‌شد. مکس نگاهی به طراحی‌های سوپرمن انداخت و به آن‌ها گفت برایش امکان پذیر نیست که ازچنین شخصیتی استفاده کند، اما می‌تواند آن را برای ناشر دیگری، به نام «شلدون مایر» بفرستد. مایر قصد داشت که عنوان جدیدی چاپ نماید و به شخصیتی جدید نیاز داشت، تا از آن برای جلد مجله استفاده کند. بنابراین بلافاصله پس از دیدن قدوقواره سوپرمن، با پرداخت چکی به مبلغ ناچیز ۱۳۰ دلار، تمام حقوق قانونی آن را خرید. او سپس از «جو شوستر» خواست تا طراحی جلد مجله را نیز، بر عهده بگیرد و بدین ترتیب Action Comics روی پیش خوان روزنامه‌فروشی‌ها آمد. در این کمیک استریپ، خوانندگان، با نحوه تولد سوپرمن آشنا شدند.

این داستان، درباره نوزادی به نام کال-ال است که توسط پدر و مادرش، از سیاره دور دست کریپتون، با موشک، به کره زمین فرستاده می‌شود؛ زیرا قرار بود که کریپتون، به زودی منهدم گردد. این موشک روی کره زمین فرود می‌آید و در آنجا، دو کشاورز ساده آمریکایی به نام آقا و خانم «کنت» آن را پیدا می‌کنند و از آنجا که فرزندی نداشتند، نوزاد درون موشک را به فرزندی قبول کرده و او را «کلارک» می‌نامند.

یک روز وقتی آقای کنت مشغول تعمیر کامیون خود است، با سانحه‌ای مواجه می‌شود؛ اما کلارک با دستان کوچک خود کامیون را بلند کرده وپدرش را نجات می‌دهد. بدین ترتیب است که معلوم می‌شود، کلارک یک کودک استثنایی است. سال‌ها بعد، کلارک به شهر متروپلیس (که کاملاً ازروی شهر نیویورک واقعی، اقتباس گردیده بود) می‌رود و به عنوان خبرنگار روزنامه دیلی پلانت، مشغول به کار می‌شود. او در آنجا دل باخته همکار خود، به نام لوییس لِین می‌شود؛ اما به زودی پی می‌برد که باید در هیبت سوپرمن، به ستم دیدگان کمک نماید و از شهر مترو پلیس، در مقابل افراد خبیثی مثل لِکس لوثر دفاع کند. موفقیت آنی و بی‌سابقه سوپرمن در نزد خوانندگان مجلات کمیک استریپ، باعث شد تا ناشران دیگر نیز، به فکر خلق مجلات کمیک استریپ سوپرقهرمانان بیافتند. و بدین ترتیب مجلات کمیک استریپ پر از سوپر قهرمانانی شدند، که اکثر آن‌ها دنباله رو سوپرمن بودند. درواقع سوپرمن، آغازگر دوره‌ای در تاریخچة‌ کمیک استریپ است که از آن، به عنوان عصر طلایی ابرقهرمانان (ازسال ۱۹۳۸ تاسال ۱۹۶۵) یاد می‌شود.

سوپرمن در سال ۲۰۱۰ از تابعیت آمریکا خارج شد و تابعیت زمین را برای خود انتخاب کرد.

عصر طلایی

در عصر طلایی، Jor-El ، دانشمندی است که متوجه انفجار قریب الوقوع سیاره ای می شود که در ان زندگی می کند. او به سایرین هشدار میدهد تا چاره ای بیندیشند. اما آنها حاضر به قبول حرف‌های او نمی شوند. بنابراین فرزندش را در فضاپیمایی گذاشته و به سمت زمین می فرستد. در کانزاس، جان و کنت مری در زمان جنگ جهانی اول او را پیدا کرده و به پروشگاه می دهند. اما پس از مدتی تصمیم میگیرند تا او را پیش خود بزرگ کنند و بنابراین نام او را به کلارک کنت تغییر می دهند. او به مرور که بزرگ می شود متوجه قدرت خارق العاده اش می شود. پدر و مادرش او را تشویق به استفاده از این نیرو برای کمک به مردم می کنند و لقب « سوپرمن » را برای او انتخاب میکنند. پ

س از مرگ پدر و مادرش، او تصمیم می گیرد تا برای استفاده از این نیرو در جهت خوبی ها، به کلانشهر عزیمت کند و به عنوان یک روزنامه نگار برای دیلی استار که بعدها دیلی گلاب ( Daily Globe ) نام گرفت فعالیت میکند. در پی این مدت او به عنوان یم سوپرقهرمان وقت خود را صرف مبارزه در دوران جنگ جهانی دوم میکند و به عنوان محافظ این کلانشهر شناخته می شود. با این حال او در این داستان‌ها شخصیتی نسبتا خشن است. به خصوص در برابر گانگسترها و مجرمان و حتی به قتل متوسل می شود. او اخلاق ضیعفی داشت و اصلا به این موضوع که این موارد به قدرت و چهره او ضربه میزند اعتنا نمیکرد. این نگرش تا پایان سال ۱۹۴۰ ادامه داشت تا اینکه Whitney Ellsworth با تغییراتی او را از کشتن منع کرد و سوپرمن سوگند یاد میکند تا بعد از این هیچ کس را نکشد. تا وقتی که بازنشسته شود.

عصر نقره ای

سوپرمنوسوپرگرل

در عصر نقره ای، کمیک دی سی تصمیم میگیرد تا به جای داستان‌های سوپرمن، شخص دیگری را همانند سوپرمن خلق کند. این شخصیت کسی نبود جز سوپر گرل.( supergirl ) او در ابتدا در اواخر دهه ۱۹۵۰ با عنوان عمو زاده (دایی زاده ) سوپرمن شناخته شد. همچنین شخصیت‌های منفی چون Brainiac و Bizarro به حضور یافتند. همچنین سوپرمن به انجمن عدالت آمریکا در این داستان‌ها کمک کرد. در دهه ۱۹۶۰ سیر داستانی سوپرمن مجددا بررسی و توضیح داده شد. اینکه او در کریپتون به دنیا آمده است. Kal-El نام اصلی اش و پسر Jor-El و Lara Lor-Van بود. پدرش متوجه انفجار سیاره در آینده می شود. سعی میکند شورای علوم را متوجه این موضوع کند. اما انان نظر او را نمی پذیرند. لذا تصمیم میگیرد تا سفینه ای برای فرار خانواده اش آماده کند. اما فاجعه بسیار سریعتر از آنچه او انتظار داشت به وقوع پیوست. متاسفانه سفینه تنها به اندازه دو شخص جا داشت. همسر و فرزندش. لارا تصمیم میگرد در کنار همسرش بماند و بدین ترتیب تنها فرزندشان را با سفینه از کریپتون خارج میکنند.

سفینه این کودک در منطقه Smallville فرود میآید. جاناتان و مارتا کنت او را پیدا میکنند( در نسخه‌های قبلی این دو شخصیت به نام‌های اتان ئ سارا کنت شناخته شده بودند). انها نام او را تغییر داده و به عنوان پسر خود آ او را بزرگ می کنند. به مرور کلارک متوجه قدریت فوق العاده خود می شود و سعی میکند این نیروهای خود را کنترل کند. کلارک مادرش را متقاعد میکند که برای او لباسی طراحی کند و با نام superboy فعالیت خود را به عنوان یک ابرقهرمان آغاز میکند. اولین داستان سوپرمن نزدیک به سوپربوی در Fun Comics #۱۰۱ منتظر شد. برای او ماجراهای زیادی در Smallville اتفاق می افتد. او عضو باشگاه ابرقهرمانان می شود. کلارک یک حیوان خانگی که یک سگ است دارد به نام کریپتو که از کریپتون آمده است. به همین دلیل قدرتش با قدرت صاحبش برابری میکند. بنابراین نام سگش هم می شود Superdog . بهترین دوستان دوران کودکی کلارک، لانا لنگ و پیت راس بودند. پس از انکه جاناتان و مارتا کنت بر اثر بیماری ناشناخته ای می میرند، او به یک کلانشهر نقل مکان میکند و به دانشگاه انجا می رود. او کار خود را به عنوان Superboy در کالج ادامه میدهد و درنهایت نام خود را به سوپرمن تغییر داده و پس از فارغ التحصلی در رشته روزنامه نگاری، به نشریه دیلی پلنت می پیوندد.

عصر برنزی

Superman-bronzeage.jpg

سوپرمن در این دوران هرگز به میزان زیاد نسبت به دوره‌های قبل انتشار خود تغییر نکرد. در طول دهه ۱۹۷۰ بود که نویسندگان تصمیم گرفتند تا او را امروزی تر کنند. از جمله تغییرات، دوست او Jimmy Olsen بود. البته وی بعدها به در متن داستان‌ها گنجانده شد ( خانواده سوپرمن ؛ ۱۹۷۴) . در این دوران فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی در ارتباط با سوپرمن شروع به ساخت شد. نشریه دیلی پلنت، توسط ارتباطات کهکشان خریداری شد و مورگان Morgan Edge ، او را به عنوان همکار در اخبار تلویزیون با Lana Lang منسوب کرد. در ادامه داستان ها، او با لوئیس لین ازدواج میکند و به سردبیری روزنامه دیلی استار انتخاب می شود.


اقتباس‌ها

Superman COLOR.jpg

در طی سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۳ استودیو انیمیشن‌سازی مکس فلشر (سازنده کارتون‌های پاپای یا ملوان زبل) اولین مجموعه کارتونی سوپرمن را ساخت که به عقیده اکثر کارشناسان بهترین مجموعه ابرقهرمانی تمام دوران است. درسال ۱۹۵۱ نیز «جورج ریوز»، به ایفای نقش تلویزیونی سوپرمن پرداخت که متأسفانه اصلاً برایش خوش یمن نبود، زیرا پس از چند سال و با وجود شهرت فراوانی که این نقش برایش به ارمغان آورد، به طرز مشکوکی خودکشی کرد. استودیو فیلم سازی برادران وارنر (صاحب فعلی شرکت DC و ابرقهرمانانش) نیز در سال ۱۹۷۸ فیلمی از سوپرمن ساخت، که «ریچارد دانر» آن را کارگردانی کرد. این فیلم با نقش آفرینی عالی «کریستوفر ریو» در نقش سوپرمن، و «جین هکمن» درنقش لِکس لوثر، یکی از آثار کلاسیک برادران وانر محسوب می‌شود و به فروش بالایی دست یافت.

خیلی زود قسمت دوم این اثر نیز، ساخته شد که حتی از قسمت نخست هم بهتر بود. در دهه ۸۰ نیز قسمت‌های ۲و۳ سوپرمن، اکران شدند که متأسفانه به جز نقش آفرینی فوق العاده «کریستوفر ریو»، نکتة مثبتی در آن‌ها دیده نمی‌شود. لازم به ذکر است که طلسم شوم هنرپیشگان سوپرمن، گریبان گیر کریستوفر ریو، هم شد و او در سال ۱۹۹۴ به علت افتادن از اسب، فلج شد. درحال حاضر نیز مجموعه جدید داستان‌های سوپرمن، از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا پخش می‌شود. این مجموعه به سال‌های نوجوانی «کلارک کنت»، در دهکده اسمال ویل، جایی که او در آن بزرگ شد، می‌پردازد. قرار است در این مجموعه که سال گذشته، پر بیننده‌ترین سریال تلویزیونی ایالات متحده آمریکا بود، کریستوفرریو نقش افتخاری داشته باشد، تا به نوعی از زحمات او، در به تصویر کشیدن شخصیت سوپرمن، تقدیر به عمل آید.

قدرت‌ها

سوپرمن

منشأ سوپرمن یکی از چیزهایی است که در طول دهه‌های گذشته تغییر زیادی کرده‌است. منشأ او بارها تغییر کرده تا با تغییرات فرهنگ آمریکایی سازگاری پیدا کند و عناصر داستان دیگری را به خود جذب کند. حتی تعداد زیادی سوپرمن مختلف به طور موازی به وجود آمده‌است. بر روی منشأ سوپرمن همچنان کار می‌شود.

نیروهای سوپرمن در طول سال‌ها تغییر زیادی کرده‌است. در اولین تصویری که به وسیله سیگل و شوستر از سوپرمن ساخته شد، سوپرمن قدرت فوق العاده زیادی داشت و می‌توانست اتومبیلی را بالای سرش بلند کند. او همچنین این توانایی را داشت تا بی نهایت سریع بدود و چند کیلومتر به داخل فضا بپرد. نویسندگان بعدی نیروهای سوپرمن را افزایش دادند و این نیروها چنان افزایش یافت که سوپرمن می‌توانست قدرتی مافوق طبیعی پیدا کند و دوباره به حالت عادی برگردد.

شکل کنونی سوپرمن به نظر می‌رسد که او را به قدرت‌های خداگونه نزدیک‌تر کرده باشد. سوپرمن قدرت پرواز دارد. می‌تواند به داخل فضا بپرد و در بی‌هوایی زنده بماند. زور او هم افزایش یافته‌است و به او اجازه می‌دهد تا کوه‌های کاملی را بلند کند. او دید گرمی دارد که به او اجازه می‌دهد مثل شعاع‌هایی لیزر پرتاب کند. او همچنین اشعه ایکس و دید تلسکوپ دارد. نفس سوپرمن به قدری قوی است که می‌تواند وسایل نقلیه را به هم بکوبد و حتی اشیاء را منجمد کند. البته مطابق افسانه او قدرتی در مقابل طلسم و جادو ندارد و به وردهای اسرارآمیز حساس است.

همچنین منشأ قدرت‌های سوپرمن در طول سال‌ها تغییر پیدا کرده. سوپرمن از جایی به نام کریپتون به زمین آمده تا زمین را مقابل یک فاجعه حفظ کند. در ابتدا هیچ اشاره‌ای نشده بود که سوپرمن قدرت‌هایش را از کجا آورده. بعداً تصمیم گرفته شد که مردم کریپتون همه قدرت‌هایی مثل سوپرمن داشته باشند. اما این باعث بروز مشکلاتی شد. در نهایت نوشته شد که اهالی کریپتون زیر یک ستاره قرمز زندگی می‌کردند و موقعی که در معرض نوری از یک ستاره زرد قرار می‌گرفتند، قدرتشان ظاهر می‌شد. نقطه ضعف سوپرمن کریپتونایت و جادو است.

منبع

سایت خط و رنگ