دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن

از دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن
پرش به: ناوبری، جستجو

دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن به نشانی wiki.fantasy.ir دانش‌نامه‌ای آزاد است که به زبان فارسی، برای فارسی‌زبان‌ها که در قالب ویکی‌ویکی و با تمرکز بر موضوعات ادبیات، سینما و کلاً بسترهای رسانه‌ای سبک گمانه‌زن (Speculative Fiction) یعنی ع.ت.ف. (Sf&f) به همراه ژانرهای وحشت و جنایی مشغول کار است. محتویات این دانش‌نامه تحت اجازه‌نامه‌ی جی‌اف‌دی‌ال در دسترس است.

تاریخچه

این دانش‌نامه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۵ با هدف پوشش موضوعات مربوط به علمی‌تخیلی و فانتزی افتتاح شده‌است و از شهریور ماه ۱۳۸۹ به دو زیرسبک دیگر ادبیات گمانه‌زن یعنی وحشت و کارآگاهی هم می‌پردازد. «دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن» در زمان به روز شدن این صفحه ۲٬۲۲۱ عنوان مدخل در زمینه‌های علمی-تخیلی، فانتزی، وحشت، کارآگاهی، اساطیر و کمیک استریپ دارد.

برخی از مقالات این دانش‌نامه مرجع مقالات ویکی‌پدیای فارسی قرار گرفته‌اند. دانش‌نامه‌ی ع.ت.ف. به کوشش آکادمی فانتزی برپا شده‌است و اکنون زیر نظر گروه ادبیات گمانه‌زن مشغول به فعالیت است.

این دانش‌نامه قبلاً تحت نام «دانش‌نامه‌ی علمی-تخیلی و فانتزی» فعالیت می‌کرد و از ۱۸ شهریور ۱۳۸۹ با نام جدید «دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن» به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

منابع مقاله‌ها

گردآوری و تألیف این دانش‌نامه با الگوبرداری مفهومی و فنی از دانش‌نامه‌ی «ویکی‌پدیا» به کوشش مهدی بنواری (مؤسس) آغاز شده‌است و تهیه‌ی مطالب با استفاده از منابعی چون فرهنگ‌نامه‌های برخط تخصصی ادبیات، هنر و رسانه‌ها، کتاب‌های چاپ شده و برخط و مانند آن صورت می‌گیرد.

دستور خط

دستور خط دانش‌نامه پیرو دستور خط گروه ادبی گمانه‌زن و آکادمی فانتزی است.

درگاه‌ها

دانش‌نامه دارای درگاه‌هایی در زمینه‌ی دنیای آردا، جنگ‌های ستاره‌ای، هری پاتر و هنر نبرد است.

هری پاترآرداجنگ‌های ستاره‌ایهنرنبرد (وارکرفت)بنیاد

همکاران

پیوند به بیرون

منبع