دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن:درباره

از دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن
پرش به: ناوبری، جستجو

دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن دانش‌نامه‌ای آزاد است که به زبان فارسی، برای فارسی‌زبان‌ها که در قالب ویکی‌ویکی و با تمرکز بر موضوعات ادبیات، سینما و کلاً بسترهای رسانه‌ای سبک گمانه‌زن (Speculative Fiction) یعنی ع.ت.ف. (Sf&f) به همراه ژانرهای وحشت و جنایی مشغول کار است. محتویات این دانش‌نامه تحت اجازه‌نامه‌ی جی‌اف‌دی‌ال در دسترس است.

تاریخچه

این دانش‌نامه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۵ با هدف پوشش موضوعات مربوط به علمی‌تخیلی و فانتزی افتتاح شده‌است و از شهریور ماه ۱۳۸۹ به دو زیرسبک دیگر ادبیات گمانه‌زن یعنی وحشت و کارآگاهی هم می‌پردازد. «دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن» در زمان به روز شدن این صفحه ۲٬۲۲۱ عنوان مدخل در زمینه‌های علمی-تخیلی، فانتزی، وحشت، کارآگاهی، اساطیر و کمیک استریپ دارد.

برخی از مقالات این دانش‌نامه مرجع مقالات ویکی‌پدیای فارسی قرار گرفته‌اند. دانش‌نامه‌ی ع.ت.ف. به کوشش آکادمی فانتزی برپا شده‌است و اکنون زیر نظر گروه ادبیات گمانه‌زن مشغول به فعالیت است.

از ۱۵ خرداد ۱۳۸۹ مدیریت دانش‌نامه با تصویب سردبیر گروه ادبیات گمانه‌زن از موسس اولیه (مهدی بنواری) به «صالح عظیمی» واگذار شد.

منابع

گردآوری و تألیف این دانش‌نامه با الگوبرداری مفهومی و فنی از دانش‌نامه‌ی «ویکی‌پدیا» به کوشش مهدی بنواری (مؤسس) آغاز شده‌است و تهیه‌ی مطالب با استفاده از منابعی چون فرهنگ‌نامه‌های برخط تخصصی ادبیات، هنر و رسانه‌ها، کتاب‌های چاپ شده و برخط و مانند آن صورت می‌گیرد.

دستور خط

دستور خط دانش‌نامه پیرو دستور خط گروه ادبی گمانه‌زن و آکادمی فانتزی است.

درگاه‌ها

دانش‌نامه دارای درگاه‌هایی در زمینه‌ی دنیای آردا، جنگ‌های ستاره‌ای، هری پاتر و هنر نبرد است.

هری پاترآرداجنگ‌های ستاره‌ایهنرنبرد (وارکرفت)بنیاد

همکاران

پیوند به بیرون