اینترستلار

از دانشنامه هنر و ادبیات گمانه زن
پرش به: ناوبری، جستجو
اینترستلار
Interstellar film poster.jpg

پوستر فیلم

کارگردان کریستوفر نولان
تهیه‌کننده
نویسنده
بازیگران
موسیقی هانس زیمر
فیلمبرداری هویته ون هویتما
استودیو
تدوین لی اسمیت
توزیع‌کننده
  • پارامونت پیکچرز
    (شمال آمریکا)
  • وارنر بروز. پیکچرز
    (مناطق دیگر)
اکران
  • ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-10-۲۶) (فرش قرمز)
  • ۵ نوامبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-11-۰۵) (آمریکای شمالی)
  • ۷ نوامبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-11-۰۷) (بریتانیا)
مدت ۱۶۹ دقیقه[۱][۲]
کشور ایالات متحده
بودجه ۱۶۵ میلیون دلار
گیشه 449 میلیون دلار[۳]اینترستالر یا Interstellar فیلمی علمی تخیلی به کارگردانی کریستوفر نولان است. متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین و مایکل کین در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. ماجرای این فیلم دربارهٔ فضانوردانی است که از طریق کرم‌چاله‌ای سفر می‌کنند تا سیاره‌ای قابل سکنی بیابند. فیلم‌نامهٔ این فیلم را کریستوفر نولان به همراه برادرش جاناتان نوشته است. کریستوفر به همراه لیندا ابست و اما توماس تهیه‌کنندگی فیلم را برعهده داشتند. فیزیکدان نظری، کیپ تورن یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی و مشاور علمی فیلم است.

برادران وارنر که پیش‌تر، تهیه‌کنندگی و توزیع برخی فیلم‌های نولان را بر عهده داشت، با پارامونت، استودیوی رقیب خود، مذاکره کرد تا آن‌ها هم روی این فیلم سرمایه‌گذاری کنند. لجندری پیکچرز نیز از سرمایه‌گذاران بود. سینکاپی و لیندا ابست پروداکشنز نیز از تهیه‌کنندگان این فیلم هستند. نولان هویته ون هویتما را به عنوان مدیر فیلمبرداری استخدام کرد، زیرا والی فیستر مشغول کارگردانی اولین فیلم خود برتری بود. برای فیلمبرداری، نولان از فرمت آنامورفیک ۳۵ میلی‌متری و آی‌مکس ۷۰ میلی‌متری استفاده کرد. فیلمبرداری در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۳ در آلبرتای کانادا، جنوب ایسلند و لس آنجلس انجام شد. شرکت دبل نگتیو مسئول طراحی و اجرای جلوه‌های ویژهٔ این فیلم بود.

فرش قرمز اینترستالر ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴ در لس آنجلس بر‌گزار شد.

داستان

زمانی که یک کرم‌چاله (که از نظر تئوری می‌توان از طریق آن‌ها در زمان سفر کرد) کشف می‌شود، دانشمندان در صدد این بر می‌آیند که با سفر از طریق آن از محدودیت‌های سفر انسان در فضا رهایی یابند.[۴] در میان مسافران، کوپر (مک‌کانهی) مهندسی است که باید میان دو فرزندش و سفر برای نجات بشریت یکی را برگزیند.[۵]

بازیگران

فضانوردان
شخصیت‌های دیگر

منابع

پیوند به بیرون